Ιερείς

1. Αρχιμανδρίτης Άνθιμος Ράτς

Γεννήθηκε στο Κλουζ-Ναπόκα της Ρουμανίας την 1η Ιουνίου 1981.

Αποφοίτησε το Ορθόδοξο Θεολογικό Σεμινάριο της Ιεράς Μητροπόλεως Κλούζ το 2001.

Το φθινόπωρο του ιδίου έτους, εγγράφτηκε στο Πανεπιστήμιο «Babeș-Bolyai» και παρακολούθησε τα μαθήματα της Θεολογικής Σχολής Κλουζ για τέσσερα χρόνια. Στιςπτυχιακές εξετάσεις παρουσίασε την πτυχιακή εργασία με τίτλο «Το ιεροτελεστικό μυστήριο και θεολογία στις λειτουργικές τελετές της Πεντηκοστής».

Το 2005 παρακολούθησε την Δ΄ Επιμορφωτική Τάξη του Ενιαίου Εκκλησιαστικού Λυκείου Κιλκίς «Κύριλλος και Μεθόδιος» όπου έμαθε και την ελληνική γλώσσα.

Από το 2006 έως το Δεκέμβριο 2008 παρακολούθησε το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας απ’ όπου πήρε και τίτλο ειδίκευσης στη Λειτουργική με θέμα «Η εορτή της Πεντηκοστής και ο εορταστικός της κύκλος».

Στις 13 Δεκεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε διάκονος της Ιεράς Μητροπόλεως Λαρίσης και Τυρνάβου από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας κ. Ιγνατίο.

Στις 5 Σεπτεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε πρεσβύτερος και την ίδια ημέρα έλαβε τον οφίκιο του αρχιμανδρίτη. Από τις 6 Σεπτεμβρίου του ιδίου έτους με απόφαση του σεπτού Ποιμενάρχου μας διορίστηκε ως εφημέριος του Ιερού Ναού της Ζωοδόχου Πηγής Λαρίσης.

Με απόφαση του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. Ιγνατίου στις 27 Νοεμβρίου 2014 του ανατέθηκε η προϊσταμενία του ναού.

Την Κυριακή του Πάσχα, 12 Απριλίου 2015 και στον Εσπερινό της Αγάπης χειροθετήθηκε πνευματικός από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας κ. Ιγνάτιο.
 

 

 

 

2. Πρωτοπρεσβύτερος Στέφανος Γιάνναρος

Γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη στις 23 Οκτωβρίου 1981

Έζησε και μεγάλωσε στην Αρναία της Χαλκιδικής, όπου και συμπλήρωσε την εγκύκλια εκπαίδευσή του αποφοιτήσας αριστούχος από το Γενικό Λύκειο Αρναίας το 1999.

Είναι απόφοιτος της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ

Υπηρέτησε την στρατιωτική του θητεία για εννέα μήνες στον Στρατό Ξηράς και στο όπλο των Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ Αυλώνα, 26 ΕΜΑ Λιτόχωρο και 1η Στρατιά Λάρισα)

Άσκησε για 4 χρόνια μάχιμη Δικηγορία, ως μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Λάρισας.

Χειροθετήθηκε αναγνώστης υπό του αειμνήστου Μητροπολίτου Ιερισσού κυρού Νικοδήμου την 1η Ιουλίου 2000.

Διετέλεσε, αναγνώστης, βοηθός- ψάλτης, κατηχητής και συνεργάτης του εν γένει πνευματικού έργου, στον Ιερό Ενοριακό Ναό Αγίων Αναργύρων Αρναίας (1991 - 2012).

Παράλληλα με τις ανωτέρω δραστηριότητες συμμετείχε από το 2004 ενεργά  και στην Λάρισα στην νεανική κίνηση της Ενορίας Πέτρου και Παύλου, διατελέσας αναγνώστης, βοηθός – ψάλτης και κατηχητής.

Διάκονος χειροτονήθηκε από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Λαρίσης και Τυρνάβου κ.κ Ιγνάτιο την 21η Απριλίου 2013 στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Αχιλλίου Λαρίσης και τοποθετήθηκε  στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Λαρίσης.

Την 10η Μαΐου 2013 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στον Ιερό Ενοριακό Ναό της Ζωδόχου Πηγής Λαρίσης, όπου και διορίστηκε ως  εφημέριος.

Κατά την εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου του 2013 και στην Πανηγυρική Θεία Λειτουργία, χειροθετήθηκε Οικονόμος υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Λαρίσης και Τυρνάβου κ.κ. Ιγνατίου .

Κατά την Εορτή της Ζωοδόχου Πηγής, 5 Μαΐου 2016 και στον Πανηγυρικό Εσπερινό χειροθετήθηκε Πρωτοπρεσβύτερος, υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Λαρίσης και Τυρνάβου κ.κ. Ιγνατίου.

Είναι έγγαμος και πατέρας τεσσάρων τέκνων


 

ΔΙΑΤΕΛΕΣΑΝΤΕΣ ΙΕΡΕΙΣ

Αρχιμανδρίτης Κωνσταντίνος Δεληχρήστος 28/6/2004 -18/10/2015

Οικονόμος Εμμανουήλ Νταλώσης  22/1/1985-31/12/2011

Αρχιμανδρίτης Μιχαήλ Σταθάκης (13/9/2009-10/10/2010)

Πρωτοπρεσβύτερος Βασίλειος Παναγιώτου (2006-2008)

Ιερομόναχος Νεόφυτος Μαχός (2003-2005)

† Πρωτοπρεσβύτερος Νικόλαος Μαυρογιάννης (1/8/1988 -25/11/2004)

† Αρχιμανδρίτης Φιλήμων Πατεράκης (1988)    († 5/5/2013)

Αρχιμανδρίτης Θεοφύλακτος Τζουμέρκας (νυν Μητροπολίτης Τριπόλεως, Πατρ.Αλεξανδρείας) (1979-1984)

† Πρωτοπρεσβύτερος Ηλίας Σκόρδας (1977-2002)

† Πρωτοπρεσβύτερος Νικόλαος Ελευθερίου (1965-22/3/1976)

† Οικονόμος Χρήστος Καρράς (1964-1988)

† Πρωτοπρεσβύτερος     Εμμανουήλ Χατζηγεωργίου   (1962)

† Πρεσβύτερος      Αστέριος Χουλιάρας        (1961)

† Πρεσβύτερος  Βασίλειος Κράϊας         (1960-1961)

† Πρεσβύτερος Νικόλαος Μπεχλιβάνης (1949-1975)

† Πρεσβύτερος Νικόλαος  Μεϊμάρης   ( 1948-1949)

† Πρεσβύτερος Δημήτριος Χλωρός  (1947)

† Πρεσβύτερος Στέφανος Παπαϊωάννου (1945-1949)

† Πρεσβύτερος Δημήτριος Τσολάκης (1943-1949)

† Πρεσβύτερος Απόστολος Νταφόπουλος (1940-1943)

† Πρεσβύτερος        Χρήστος Φιλιππίδης            (1931)

† Πρωθιερέας Αναστάσιος Παπαγεωργίου (1921-1935)

† Σακελλάριος Κωνσταντίνος Ζιώγας       (1920-1921)

† Οικονόμος Ηλίας Σαμπαλιτόπουλος (1912-1930)

† Πρεσβύτερος Δημήτριος Σακελλαρίου    (1877- ; )

Θα μας βρείτε

Στοιχεία Επικοινωνίας

 Χρυσοστόμου και Αγίου Βησσαριώνος, Λάρισα

 info@panagialarisis.gr

 2410532350

Επισκέπτες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 63 επισκέπτες και κανένα μέλος

©2017 Ι.Ν. Ζωοδόχου Πηγής. All Rights Reserved. Powered By GlobalTech